سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه چیست ؟

کمپرسور سردخانه و یا به طور کلی کمپرسور تبرید سیستم تراکمی به عنوان قلب سیستم سرمایش می باشد .

وظیفه کمپرسور در سیستم سردخانه در وحله اول چرخاندن مبرد در سیکل تبرید می باشد . در واقع همان نقشی که پمپ در سیستم هیدرولیک دارد ، کمپرسور سردخانه در سیستم تبرید همان نقش را ایفا می کند .

از سوی دیگر نقش کمپرسور سیکل تبریدی افزایش فشار گازی است که از سمت اواپراتور می آید تا بتوان این گاز فشرده را در کندانسور تقطیر کرد و گرمایی که در قسمت اواپراتور وارد سیستم می شود را در قسمت کندانسور به محیط برگرداند .

در یک سیستم برودتی و سردخانه اغلب از کمپرسور پیستونی ، کمپرسور اسکرو یا پیچی ( حلزونی ) و کمپرسور اسکرال استفاده می شود.

 

 کمپرسور سردخانه
کمپرسور سردخانه

 

انواع کمپرسور سردخانه تبریدی و سیستم برودت:

کمپرسور سردخانه مانند سایر کمپرسور ها به دو نوع کمپرسور جابجایی مثبت و دینامیک تقسیم بندی می شوند .

در مدل جابجایی مثبت ، حجم مشخصی از گاز در فضایی محبوس می شود که این فضا در کمپرسور تبریدی پیستونی در سیلندر و در کمپرسور سیستم تبرید مدل دورانی بین دو روتور می باشد و سپس با انجام فرایند تراکم و کاهش حجم ، فشار آن افزایش می یابد .

در کمپرسور های دینامیکی هم در ابتدا سرعت گاز را افزایش می دهند و در ادامه با روشی این سرعات را کاهش می دهند تا منجر به افزایش فشار گاز بشود در مدل های دینامیکی بیشترین کاربرد را کمپرسور سانتریفیوژ دارد .

در تقسیم بندی کمپرسور برودتی صنعتی می توان از این دید نحوه اتصال موتور یا محرک به کمپرسور این موضوع را بررسی کرد . در نوع کمپرسور باز یا  Open Type پوسته موتور و کمپرسور از هم جدا می باشد و به وسیله تسمه و یا کوپلینگ بهم متصل می شوند که در سیستم های برودتی با ظرفیت بالا و سیستم با مبرد آمونیاک بسیار گسترده مورد استفاده قرار می گیرند .

 

کمپرسور سردخانه
کمپرسور سردخانه

 

در کمپرسور برودتی هرمتیک یا بسته ، پوسته موتور و کمپرسور یکی می باشد و شرایط طوری است که امکان دسترسی به قطعات داخلی کمپرسور وجود ندارد و فقط در صورت برش پوسته کمپرسور می توان به داخل کمپرسور دسترسی پیدا کرد . کاربرد کمپرسور هرمتیک تبرید در سیستم های تبریدی کوچک و باظرفیت کم می باشد .

کمپرسور برودتی سمی هرمتیک این گونه اسن که پوسته موتور و کمپرسور یکی می باشد ولی امکان دسترسی به اجزای داخلی و تعمیر و تعویض قطعات در صورت نیاز وجود دارد . کابرد کمپرسور سمی هرمتیک تبرید از ظرفیت های پایین تا بالا و در سردخانه ها و چیلر ها می باشد