سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

روغن یخچال شل

روغن یخچال شل

روغن یخچال شل

روغن کمپرسور یخچال شل SHELL REFRIGERATION S2 FR-A 68

روغن صنعتی شل | روغن کمپرسور سرمایشی شل به عنوان یک روان کننده کم فشار کمپرسور ترکیبی از روغن های پایه پارافینیک و مواد افزودنی انتخاب شده تولید شده است. این روغن شل بعنوان روان کننده کمپرسور یخچال بطور ویژه برای سیستم هایی که در آن جداسازی روغن ضروری است، طراحی شده است.

همچنین برای استفاده در برنامه های کاربردی کمپرسور های باز، نیمه باز و هرمتیک، تبرید داخلی، تجاری و سیستم های صنعتی و همچنین در انواع کمپرسور های متقابل به صورت دوار کاربرد دارد.

روغن یخچال شل
روغن یخچال شل

مزایا روغن شل:

حداقل رساندن ضخامت روغن

کاهش پوشش روغن داخلی

حفاظت از سطح تبخیر کننده سیستم

خاصیت پایداری اکسیداسیون عالی

خاصیت پایداری حرارتی عالی

جلوگیری از تشکیل رسوب و لجن

افزایش مدت فواصل تخلیه روغن

روغن کمپرسور یخچال شل SHELL REFRIGERATION S2 FR-A 46

روغن Shell Refrigeration S2 FR-A 46 یک روانکار کمپرسور با قابلیت اختلاط کم است که برای استفاده در کمپرسورهای برودتی با استفاده از مبرد آمونیاک استفاده می شود. این محصول از روغنهای پایه پارافینیک در ترکیب با مواد افزودنی برای کاهش رسوبات سیستم و عمر طولانی از خاص تصفیه و فرموله شده است.

روغن یخچال شل
روغن یخچال شل

مزایای عملکرد

ویژگی ها و مزایای عملکرد روغن Shell Refrigeration S2 FR-A 46 به صورت زیر است.

کارایی سیستم

روغن Shell Refrigeration S2 FR-A  به طور خاص برای استفاده در سیستمهایی که جداسازی روغن وجود دارد ضروری بوده و بهینه شده است. همینطور برای کاهش “انتقال روغن” طراحی شده است ، این مورد باعث ضخیم شدن روغن در کمپرسور و پوشش داخلی روغن را کاهش می دهد.

فواصل نگهداری طولانی تر

روغن Shell Refrigeration S2 FR-A 46  دارای درجه حرارت و پایداری اکسیداسیون طولانی است با عمر مفید حتی در صورت تخلیه کمپرسور دما بالا  یافت می شود. این ویژگی بسیار عالی است ، علاوه بر این فرموله شده است تا در کنترل رسوب و تشکیل لجن و در نتیجه فواصل تخلیه روغن در مقایسه با روغن های یخچال مبتنی بر روغن معدنی معمولی عالی باشد.

برنامه های کاربردی

برنامه های کاربردی این روغن به شرح زیر می باشد.

کمپرسور یخچال

روغن Shell Refrigeration S2 FR-A 46 برای کمپرسورهای باز ، نیمه باز و هرمتیک توصیه می شود و در در تبرید خانگی ، تجاری و صنعتی سیستم های استفاده کنید . در انواع کمپرسور چرخش رفت و  برگشتی هم قابل استفاده است.

سازگاری با مبرد

روغن Shell Refrigeration S2 FR-A  برای یخچال مبتنی بر آمونیاک (R717) و سیستم هایی که عملکرد بسیار خوبی حتی تحت دمای بالای تخلیه کمپرسور در آنها ارائه می دهد استفاده کنید   ، یا تا دمای تبخیر -30 درجه سانتی گراد توصیه می شود.

همچنین می تواند در سیستم های با استفاده از  هیدروکربن هایی مانند پروپان (R290) از روغن تبرید شل S2 FR-A برای استفاده با CFC ، HCFC یا HFC  مبردهایی مانند R12 ، R22 یا R134a، توصیه می شود استفاده شود.

سازگاری مهر و موم شده است

روغن تبرید Shell S2 FR-A با  تمام مواد مهر و موم معمول استفاده شده برای با روغنهای معدنی سازگار است.

سازگاری روان کننده

روغن تبرید Shell S2 FR-A  با روغن معدنی ، آلکیلاته بنزن و روان کننده های مبتنی بر PAO کاملاً سازگار است.

انواع روغن کمپرسور یخچال

روغن‌های مورد استفاده در صنعت تبرید هم شامل دو نوع روغن‌های معدنی و روغن‌های مصنوعی هستند.

۱- روغن‌های معدنی

از جمله روغن‌های معدنی می‌توان به نفتنیک، پارافین و ترکیبات آروماتیک اشاره کرد. لازم به ذکر است که ترکیبات آروماتیک یا خوش‌بو در زمره‌ی مواد پلیمری قرار دارند و پارافین هم یک جامد با تنش‌پذیری و نقطه ذوب پایین است که به آن پلیمر با وزن مولکولی کم یا الیگومر هم می‌گویند.

در این بین نفتنیک در صنایع تبرید کاربرد زیادی دارد. چنانچه گاز یا مبرد مورد استفاده در یخچال از نوع گازهای قدیمی نظیر R11، R12 و R22 باشد، استفاده از روغن‌های معدنی مثل 4GS و 3GS بسیار مؤثر خواهد بود.

روغن یخچال شل
روغن یخچال شل

۲- روغن‌های مصنوعی

این روغن‌ها شامل مواردی مثل آلکیل بنزن، روغن‌های آلی و گلیکول هستند که در این بین آلکیل بنزن و روغن‌های آلی کاربرد گسترده‌ای در صنعت تبرید دارند.

استفاده‌ی عمده روغن‌های مصنوعی برای زمانی است که از گازهای جدید مثل R134، R407 و R410 در داخل یخچال بهره گرفته شود. روغن وظیفه‌ی بسیار حساسی را به ویژه در کمپرسور برعهده دارد و در صورت بروز نشانه‌های مشخصی، حتماً باید تعویض آن صورت بپذیرد تا اختلالی در کار یخچال به وجود نیاید.

نشانه‌های زمان تعویض روغن

۱- کاهش میزان روغن

چنانچه به هر دلیلی در مدار گاز یخچال نشتی به وجود آید، ممکن است روغن به مقدار قابل‌توجهی به بیرون بریزد. برخی با وقوع چنین شرایطی، اقدام به افزودن روغن می‌کنند اما توصیه ما این است که در چنین حالتی کل روغن را تعویض نمایید.

۲- عوض شدن رنگ روغن

یکی از واضح‌ترین علائم تعویض روغن کمپرسور یخچال، تغییر رنگ آن است. در صورتی که رنگ روغن کمپرسور به رنگ سیاه، سبز و یا طوسی تبدیل شود، بایستی در اسرع وقت نسبت به تعویض روغن کمپرسور اقدام کرد.

۳- برخورد رطوبت و هوا با روغن

معمولاً تا زمانی که رطوبت و هوا داخل روغن کمپرسور نشود، نیازی به تعویض آن نیست؛ اما اگر به هر دلیلی هوا و رطوبت با باز شدن سیکل وارد کمپرسور شود، پس از مدتی موجب خراب شدن روغن می‌گردد. با وقوع چنین شرایطی باید بی‌درنگ روغن کمپرسور یخچال را تعویض نمود تا اختلالی در کار یخچال به وجود نیاید.

۴- مسدود شدن مدار گاز

گاهی اوقات وقوع واکنش خوردگی باعث خوردگی لوله‌های گاز می‌شود. منظور از خوردگی، اکسید شدن و واکنش با اکسیژن است. با بروز خوردگی، مسدود شدن مدار گاز یک اتفاق بسیار محتمل می‌باشد که می‌تواند عمر کمپرسور را تا میزان زیادی کاهش دهد.

در چنین حالتی تعویض روغن کمپرسور برای افزایش عمر آن بسیار مؤثر خواهد بود. مشاهده هر کدام از علائم فوق موجب فرسودگی کمپرسور و یخچال می‌شود و در این شرایط تعویض روغن کمپرسور یک امر الزامی است.

روغن یخچال شل
روغن یخچال شل