سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

روغن موتور” به عنوان مهم ترین مایعی شناخته می شود که باید در خودرو مورد استفاده قرار گیرد. روغن موتور نقش روان کننده داشته و هنگامی که داخل موتور به چرخش در می آید، عملا سایش قطعات داخل موتور کاهش میدهد.

این امر باعث کارایی بهتر موتور ماشین و کاهش استهلاک می شود. البته نا گفته نماند که روغن موتور (engine oil) وظایف مهم دیگر مثل خنک کردن موتور، جلو گیری از زنگ زدن قطعات موتور، کاهش مصرف سوخت و … را نیز دارد.

 در هر حال روغن موتور یکی از حیاتی ترین لوازم مصرفی ماشین به حساب آمده و بی توجهی به آن موجب آسیب دیدن موتور خودرو و افزایش استهلاک خواهد شد.

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور
بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

بررسی اهمیت زمان تعویض روغن موتور

حتی بهترین برند های روغن موتور نیز بعد از کیلومتر مشخصی استفاده دیگر خاصیت خود را از دست داده و دیگر کارایی قبل خود را ندارند.

با توجه به حساسیت وظیفه روغن موتور در کاهش اصطکاک ایجاد شده بین قطعات داخلی موتور، در صورتی که تعویض آن را به تعویق بیاندازید به دلیل از بین رفتن خاصیت روغن موتور آسیب های جدی به موتور خودرو شما وارد خواهد شد که در بلند مدت خود را نشان میدهد.

به طور کلی باید گفت زمان تعویض دقیق روغن موتور بسته به برند و کیفیت آن دارد. معمولا کیلومتر پیشنهادی برای تعویض روغن بروی بسته بندی محصول ذکر شده اما در کل می توان گفت که شما حدودا هر 5000 کیلومتر یا شش ماه یک بار باید روغن موتور خودرو خود را تعویض نمایید.

در صورت تمایل میتوانید با مطالعه مقاله بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین اطلاعات کاملی را کسب کنید. در این مقاله بصورت دقیق برای شما مشخص میشود بهترین زمان برای تعویض روغن موتور در شرایط مختلف چیست.

همچنین نا مرغوب بودن و بیش از استفاده شدن روغن موتور باعث خرابی موتور و روغن سوزی آن می شود که خودروی شما را به خرج های سنگین می اندازد. بنابراین عدم توجه به روغن موتور می تواند علت روغن سوزی ماشین باشد.

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور
بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

در زمان خرید روغن موتور به چه مواردی باید توجه کرد

با توجه به این که هر روزه شرکت های مختلف، موتور های متنوعی را به بازار های جهانی خودرو عرضه می کنند، بنابراین روغن هایی با خصوصیات متفاوت مناسب موتور هر ماشین به بازار فروش روغن موتور به عرضه میشود.

از اینرو باید گفت موتور هر خودرو برای داشتن بهترین کارایی نیاز به روغن موتوری با مشخصات معینی دارد. اولین نکته ای که باید هنگام “خرید روغن موتور” برای ماشین دقت کنید حجم روغنی است که موتور خودرو شما نیاز دارد.

هر خودرو به یک اندازه مشخص از روغن موتور احتیاج دارد که معمولا با فیلتر روغن محاسبه میشود میشود و از 3.5 تا 7 لیتر بسته به موتور ماشین متغیر است.  نکته ی بعدی که در زمان خرید روغن موتور بسیار مهم است عدد گرانروی روغن موتور بوده که باید با موتور خودرو سازگار باشد.

مورد آخر برای انتخاب و خرید روغن موتور مناسب نیز گرید کیفی روغن موتور بوده که متناسب به حسیت موتور تعیین میشود. حجم، گرانروی یا غلظت و در نهایت گرید روغن موتور مناسب خودرو خود را میتوانید در دفترچه راهنمای ماشین مشاهده کنید.

همچنین جدول روغن موتور مناسب خودرو خود را میتوانید در مقاله مرتبط در مجله یدک یار مشاهده کنید. در این جداول مناسب ترین روغن موتور برای تمامی خودرو ها به تفکیک مدل و به ترتیب رنج قیمتی و کیفیتی برند روغن برای شما لیست شده است.

در صورتی که اطلاعی از این موارد ندارید و نمیدانید که چه روغن موتوری مناسب خودرو شماست میتوانید با متخصصین یدک یار تماس بگیرد تا همکاران ما شما را در راستای خرید مناسب ترین روغن موتور برای خودرویتان راهنمایی کنند.

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور
بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

بررسی قیمت روغن موتور ماشین

قیمت روغن موتور ماشین” یکی از مهم ترین المان هایی است که در زمان خرید باید به آن دقت ویژه داشت. قیمت روغن موتور ماشین به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از گرید کیفی روغن موتور، برند، غلظت و در نهایت حجم آن.

به صورت کلی باید گفت هر چقدر گرید کیفی روغن موتور بالاتر باشد طبیعتا کیفیت آن بیشتر بوده و از تکنولوژی بروز تر و مواد بهتری برای تولید آن استفاده شده است لذا بدیهی است که قیمت روغن موتور در گرید های کیفی مختلف تفاوت قابل توجهی داشته باشند.

برند روغن موتور مثل سایر لوازم یدکی بصورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر گذار است. هرچه برند معروف تر و معتبر تری را انتخاب کنید طبیعتا باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. در بین برند های موجود در بازار قیمت روغن موتور های ایرانی از سایر برند ها ارزانتر هستند.

بررسی نکاتی در مورد روغن موتور
بررسی نکاتی در مورد روغن موتور

غلظت روغن موتور نیز تاثیر زیادی در قیمت آن دارد. با توجه به پروسه تولید، قیمت روغن موتور با گرانروی بالاتر، کمتر از روغن موتور با گرانروی پایین و رقیق تر است.در نهایت نیز باید گفت حجم روغن موتور است که به قیمت تاثیر مستقیم دارد.

همانطور که میدانید حجم های مختلف روغن موتور از، 1 تا 5 لیتر در بازار عرضه میشود که معمولا با بررسی و مقایسه قیمت آنها متوجه میشوید که قیمت روغن موتور با حجم کمتر در مقایسه با همان روغن با حجم بیشتر بسته به برند آن تا 50 درصد گران تر است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.