سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

زمان تعویض روغن

زمان تعویض روغن

زمان تعویض روغن

حدود 60 سال پیش که برای اولین بار از روغن موتور استفاده می‌شد هر روغن موتوری باید هر 7000 کیلومتر تعویض می‌شد. زمان تعویض روغن موتور دقیق نبود ولی در حال حاضر تکنولوژی روغن موتورها به قدری پیشرفت کرده که روغن موتورهای امروزی تا 15000 کیلومتر و حتی بیشتر نیز کاربرد دارند. اما باید بدانید این کیلومتر برای شرایط استاندارد تعریف شده است. وقتی شما در یک مسیر صاف و هموار بدون شیب و در هوایی که گرد و غبار نداشته باشد رانندگی کنید. علاوه بر این، سوخت خودروتان از کیفیت خوبی برخوردار بوده و از نظر گرما و سرما در شرایطی استاندارد قرار داشته باشید و فاکتورهای دیگر که اگر آن‌ها را فراهم کنید، در حقیقت در شرایط استاندارد رانندگی کرده‌اید. و در غیر این صورت تشخیص بهترین زمان تعویض روغن موتور اندکی پیچیده‌تر می‌شود.

تامین هر یک از این فاکتورها در عمر مفید روغن موتور و تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو شما تاثیرگذار می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور، در ایران با توجه به فاکتوهایی که اعلام شد میسر نیست و تا حد زیادی زمان آن به چگونگی رانندگی شما و محیط رانندگی شما مربوط می‌باشد.

زمان تعویض روغن

نکات مهم در تعویض روغن موتور

 

همانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم، روغن موتور باعث جذب دوده‌های حاصل از احتراق می‌شود؛ بنابراین اگر شما پس از چند ماه مشاهده کردید که روغن موتور خودرو به رنگ سیاه تغییر کرده، این نشانه خوبی می‌باشد که نشان می‌دهد روغن موتور مصرفی شما عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد. ولی اگر بعد از چند هزار کیلومتر مشاهده کردید که روغن موتورتان شفاف باقی مانده، باید نگران باشید؛ چرا که ممکن است نتواند دوده را جذب کند و این دوده به بدنه موتور بچسبد که خیلی خطرناک می‌تواند باشد.

مراقب روغن سوزی باشید!

باید توجه داشته باشید که در کل خودرو می‌تواند 3 نوع دود از اگزوز خارج کند، رنگ آبی، سیاه و یا سفید. اگر مشاهده کردید که خودروتان دودی به رنگ آبی از اگزوز بیرون می‌دهد، باید بدانید که این رنگ به‌خاطر روغن سوزی می‌باشد که باید بررسی کنید که چه چیزی باعث می‌شود همچین پدیده‌ای رخ بدهد. دود سیاه نیز به این معنی است که توازن مقدار بنزین و هوایی که به داخل سیلندر هدایت می‌شوند، به هم خورده و دود سفید رنگ نیز به‌خاطر وجود آب می‌باشد. شاید بتوان گفت که بهترین زمان تعویض روغن موتور شما فرا رسیده و همه این اختلالات را باید بررسی کنید تا از روغن سوزی و دیگر عوامل جلوگیری کنید.

نکته بعدی در مورد مکان روغن موتور می‌باشد که با نام کارتر شناخته می‌شود. کارتر یک باک بزرگی است که در زیر موتور تعبیه شده و روغن موتور در داخل آن قرار دارد. در زیر کارتر نیز محفظه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای خالی کردن روغن موتور از آن استفاده کنید.

عوامل موثر در تعویض روغن موتور

برای تعویض روغن موتور علاوه‌بر اینکه باید به کیلومتر طی شده ماشین توجه داشته باشید، باید محدوده زمانی مناسب را هم برای تعویض آن در نظر داشته باشید. چرا که به مرور زمان و حرکت روغن موتور در موتور خودرو، روغن خاصیت خود را از دست می‌دهد؛ به طوری که ویسکوزیته آن از بین می‌رود و چسبناکی آن کم‌تر می‌شود. پس زمان تعویض روغن موتور بسیار مهم است.

در دنیای امروزی با پیشرفت تکنولوژی روغن موتورهایی تولید می‌شود که حاوی نانو افزودنی‌ها هستند. این نانو افزودنی‌ها در برابر از بین رفتن خاصیت روغن موتور مقاومت می‌کنند و با حفظ خاصیت روغن موتور، زمان تعویض آن را به تاخیر می‌اندازند. نمونه‌ای بارز از این نوع روغن موتورها، روغن موتورهای شل می‌باشند که توسط شرکت پارسیس سگال پویا عرضه می گردد .