سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

مزایای روغن صنعتی شل

مزایای روغن صنعتی شل

مزایای روغن صنعتی شل

مزایای روغن صنعتی شل و تنوع بسیار زیاد این نوع روغن سبب گردیده به یکی از پر کاربردترین روغن ها تبدیل شود. از جمله مهم ترین مزایای این نوع روغن می توان به کیفیت بالا و قیمت استاندارد آن اشاره کرد.

روغن صنعتی شل دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و ضربه و همچنین کیفیت بالایی است. در این مقاله شما را بیشتر با این نوع روغن و مزایای آن آشنا می کنیم.

مزایای روغن صنعتی شل
مزایای روغن صنعتی شل

روغن شل چیست؟

روغن شل تولید شرکت شل است که یکی از بهترین شرکت های تولید روغن در سراسر دنیاست. این شرکت چند ملیتی در واقع شرکت انگلیسی – هلندی به حساب می آید و نام اصلی آن به طور کامل رویال داچ شل است. امروزه دفتر شرکت شل در آمریکا بیش از 25 هزار پمپ بنزین دارد و تعداد کارمندان آن نزدیک به 22 هزار نفر هستند.

شرکت شل تولید کننده انواع روغن شل نظیر روغن موتور شل، روغن هوایی شل و روغن موتور دریایی شل است. مصرف روغن شل در حمل و نقل جاده ای، صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، سیمان، خودروسازی، مواد غذایی و… است و انواع مختلفی دارد.

لازم است بسته به کاری که می خواهید روغن شل برای شما انجام دهد آن را خریداری و مصرف نمایید.

مزایای روغن صنعتی شل
مزایای روغن صنعتی شل

روغن موتور شل و مزایای آن

روغن موتور شل یکی دیگر از محصولات شل است که به دلیل ضریب اصطکاک پایین و گرانروی مناسب برای بخش های مختلف موتور بسیار پرکاربرد است.

هنگامی که موتور شروع به فعالیت می کند در برابر تجزیه حرارتی و اکسید شدن قرار می گیرد و بعد از مدتی کار روغن پایه موتور آلوده می شود. در نتیجه پس از مدتی لازم است روغن موتور تعویض گردد. از جمله مزایای روغن صنعتی شل در موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. آب بندی بین پیستون و سیلندر
  2. محافظت از قطعات در برابر خوردگی
  3. کم کردن سایش قطعات
  4. تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور

عملکرد روغن شل در دماهای مختلف

یکی از دیگر مزایای روغن صنعتی شل که سبب می شود مصرف کنندگان از آن رضایت داشته باشند، داشتن عملکرد مناسب در دماهای مختلف است.

هنگامی که هوا خیلی سرد می شود (در دمای زیر صفر و یا نزدیک به صفر) روغن شل به علت دارا بودن نقطه ریزش پایین، به سرعت روانکاری را انجام داده و سبب بهبود عملکرد دستگاه و افزایش کارایی آن می شود.

در دماهای بالا نیز روغن شل به صورت غلیظ شده بر روی سطوح باقی مانده و محافظت از دستگاه را به عمل می آورد.

مزایای روغن صنعتی شل
مزایای روغن صنعتی شل

مقاومت روغن شل

از دیگر مزایای روغن صنعتی شل می توان به مقاومت بسیار زیاد آن در برابر فروپاشی دمایی، اکسیداسیون و تشکیل رسوب اشاره کرد. تعویض این نوع روغن نسبت به سایر روغن ها دوره زمانی بیشتری دارد و در نتیجه سبب می شود از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

روغن شل دارای مولکول های روغن خالص است که سبب می شوند اصطکاک سیال کاهش پیدا کرده و سبب افزایش توان موتور و گشتاور آن و همچنین سایش کم تر قطعات داخلی می گردد.

در نتیجه روغن شل سبب روانکاری هر چه بهتر قطعات داخلی شده و باعث کم کردن فرسودگی و اصطکاک سبب افزایش طول عمر دستگاه می گردد.

کاهش سایش قطعات داخلی سبب می شود راندمان دستگاه افزایش پیدا کرده و در نتیجه سوخت کم تری را مصرف نماید. اگر می خواهید برای بلند مدت از دستگاه استفاده کنید، این نوع روغن به دلیل این که تعداد دفعات تعویض کم تری دارد سبب افزایش کیفیت شده و در نتیجه از همه نظر به صرفه تر است.

مزایای روغن صنعتی شل
مزایای روغن صنعتی شل

انواع روغن صنعتی شل

روغن شل انواع مختلفی دارد که در صنایع مختلف پرکاربرد هستند. برخی از این روغن ها عبارت اند از:

1. روغن موتور الکیسا
2. روغن شل کلاووس
3. گریس شل الوانیا
4. وغن موتور صنعتی شل هلیکس ( Shell helix) مورد استفاده ماشین های سبک
5. روغن صنعتی ریمولا ( shell rimula) مورد استفاده ماشین های سنگین و کامیون ها
6. روغن شل مورد استفاده موتور گازی
7. روغن شل مخصوص کمپرسور خنک کننده
8. روغن هیدرولیکی شل
9. روغن شل صنعتی ویژه صنایع هوایی
10. گریس نسوز شل (Alvania)
11. روغن شل مناسب موتورهای گازی

دسته بندی روغن شل

روغن شل را از نظر گرانروی به دو دسته تقسیم می کنند که دسته اول تک درجه ای و دسته دوم چند درجه ای یا چهارفصل هستند.

با پیشرفت صنعت خودروسازی استفاده از نوع اول بسیار کم رنگ شده و در حال حاضر بازار در دستان نوع دوم یعنی روغن چهار فصل است که این نوع روغن بر اساس استاندارد SAE تقسیم بندی می شوند.

بر روی ظروف محتوی این نوع روغن کدی قرار دارد که شامل یک عدد و یک حرف است. عددی که قبل از w نوشته شده نشان دهنده گرانروی روغن در دماهای پایین است و عدد بعد از w نیز گرانروی در دماهای بالا را نشان می دهد و هر چه این عدد بزرگ تر باشد، روغن در دماهای بالاتر سفت تر و چسبنده تر است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.