سلام ، به سایت شرکت پارسیس سگال پویا خوش آمدید.

تاریخ مصرف روغن موتور

تاریخ مصرف روغن موتور

آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد ؟

هر چند تاریخ معینی برای انقضای استفاده از روغن های موتور وجود ندارد و حتی  سازنده روغن موتور والوالین اعلام میکند که تاریخ مصرف روغن موتور میتواند تا زمانی که تولید آن در جدول API اعتبار دارد  قابل مصرف است یعنی چیزی حدود ۲۵ سال ولی به نظر میرسد بدلایل ذیل روغن موتورها نیز دارای تاریخ انقضا می باشند

۱- روغن موتور بخاطر ترکیبات شیمیایی که دارد و بویژه مواد افزودنی که به آن اضافه شده است بعد از گذشت زمان طولانی فاسد  می شود و خاصیت اولیه اش را از دست می دهد .

هر چند این روغن ها در بشکه ها و ظروف دربسته قرار داده می شوند ولی باید به این نکته توجه کنید که بهرحال این بسته بندی ها کاملا بسته نیستند و امکان بروز اکسیژن در آنها وجود دارد .

۲- روغن موتور اگر به مدت طولانی نگهداری شود میتواند از رده خارج شوند و آنهم بخاطر تغییراتی است که در فناوری خودروها اتفاق می افتد . مثلا روغن گرید SE را نمی توان برای ماشین های مدل بالای غربی و آسیایی مورد استفاده قرار داد ولی اگرشما هم ماشین های قدیمی تویوتا کرولای ۱۹۷۸ را دارید این روغن موتورها را می توانید استفاده کنید.

 لذا بطور معمول عمر نگهداری روغن موتور در صورتیکه در بسته های غیر قابل نفوذ دربرابر هوا قرار داشته باشد بصورت تکنیکی معمولا ۴ تا ۵ سال است که معمولا این برای خودروهای همان مدل است چون با امدن خودروهایی با مدل بالاتر مشخصات روغن هم می تواند متفاوت باشدو جهت مصرف روغن موتورهایی که بیش از ۵ سال از عمر تولید آنها میگذرد،  لازم است ترکیباتش را در آزمایشگاه تست کنند .

تاریخ مصرف روغن موتور

نکاتی در مورد استفاده از روغن موتور درتاریخ مصرف روغن موتور
  • لازم است قبل از استفاده روغن موتور را بطور کامل به هم بزنند چون بعد از مدتی که روغن ثابت باقی می ماند مواد افزودنی ان جدا و ته نشین می شوند تا این مواد با هم مخلوط شوند .
  • جنرال موتور به خریداران توصیه می کند که بشکه های بزرگ روغن موتور را که طی یکسال مجددا پر نمی شوند را مورد استفاده قرار ندهند.

بر طبق تحقیقاتی که انجام شده تاریخ مصرف روغن موتور بستگی به چگونگی نگهداری آن دارد اگر دمایی که روغن در آن نگهداری نمی شود  زیاد گرم و یا زیاد سرد نباشد  و اگر روغن در همان بسته بندی اصلی و بدون هوای کارخانه قرار داشته باشد برای سالها روغن سالم باقی می ماند.

بشکه ها و ظروفی که درب آنها باز شده است بسیار سریع تر فاسد می شوند. روغن موتور دارای تاریخ مصرف است (هر چند برخی از شرکت ها فقط تاریخ تولید را بر روی طروف می نویسند و تاریخ انقضائ را ذکر نمی کنند)

خواص روغن در طی زمان تغییر می کند: یک ظرف پلاستیکی  حاوی روغن دنده با ویسکوزیته  SAE 80 که سالهای زیادی آن را نگه داشته ایم، به مرور زمان خراب می شود و بوی مواد فرار آن استشمام می شود و مولکولهای ریز از محفظه روغن خارج شده و فشار داخل ظرف کاسته میشود و فاسد میگردد.

مدت زمان نگهداری روغن موتور بستگی به دمای نگهداری، رطوبت و نوع روغن موتور دارد.

تا به حال پیش آمده است که قصد داشته باشید روغن موتور بخرید و این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد یا خیر؟
برای روغن موتور ها تاریخ مصرف مشخصی بیان نشده است زیرا، اگر روغن ها خوب نگهداری شوند و دمای مکانی که آن ها را نگهداری می کنند زیاد گرم و سرد نشود یا در همان بسته بندی پلمپ شده کارخانه بمانند شما می توانید روغن را چندین سال نگهداری کنید.

تاریخ مصرف روغن موتور

اما در هر حال اگر چه زمان مشخصی برای انقضای روغن موتور ذکر نمی شود اما، به دلایلی که در ادامه بیان می کنیم نباید زمان طولانی نیز روغن را نگهداری کرد چون؛فناوری و تکنولوژی های موجود در خودرو ها دائما در حال تغییر هستند.

با توجه به این هر خودرویی با فناوری خاص نمی تواند از روغن های قدیمی استفاده کند بنابر این بهتر است روغن را طولانی مدت نگهداری نکنید زیرا، بدون شک به درد خودرو های جدید نخواهد خورد. به عنوان مثال: باید در نظر بگیرید که روغن گرید SE برای خودرو های با فناوری پیشرفته نمی تواند مفید باشد. اما همین روغن را می توانید برای تویوتا دهه ۱۹۰۰ میلادی استفاده کنید. بنابر این روغن متناسب با فناوری خودرو قابلیت استفاده پیدا می کند!
روغن موتور در طولانی مدت ترکیبات شیمیایی اش تغییر می کند. زیرا تمامی روغن ها مواد افزودنی دارند و به مرور زمان حالت اولیه خود را از دست می دهند و خاصیت اولیه خود را ندارند. همیشه توجه کنید که روغن ها به هر حال در معرض اکسیژن هوا هستند.

نهایی ترین زمان مصرف روغن موتور
با این تفاسیر اگر روغن را حتی در ظرف های درب بسته نگهداری می کنید، می توانید نهایتا تا ۵ سال آن را استفاده کنید اما، همیشه در نظر داشته باشید که خودرو ها به هر میزان پیش رفته تر شوند به مراتب ترکیبات روغن موتوری که برای آن ها استفاده می شود نیز فرق خواهد کرد.